W naszym laboratorium

W naszym laboratorium korzystamy z urządzeń firmy FOSS.

Dzięki analizatorowi Foss DA1650 jesteśmy w stanie zapewnić klientom szybkie i niezawodne metody pomiaru kluczowych parametrów stosowane na przestrzeni całego łańcucha produkcji pasz.

Możemy zbadać każdy surowiec do produkcji uzyskując natychmiastowy wynik badania który pomoże nam odpowiednio dobrać recepturę paszową dla danego gatunku zwierząt oraz wykryje surowce o nieodpowiedniej jakości.

Po przeprowadzonej analizie mamy oznaczone parametry takie jak: białko, włókno, skrobia, tłuszcz, popiół, woda. Urządzenie w kilka sekund po badaniu dostarcza wyniki analizy do programu komputerowego. Według potrzeb przesyłamy wyniki analizy bezpośrednio do klienta lub do naszemu doradcy żywieniowemu odpowiedzialnemu za ułożenie receptury paszowej.

Wapnowanie gleb

Gleba jest środowiskiem heterogenicznym. Składa się z trzech faz: fazy stałej, płynnej i gazowej. Wszystkie trzy fazy spełniają określoną rolę w zaopatrywaniu roślin w składniki pokarmowe oraz są podstawą funkcjonowania wszystkich biotycznych składników gleby – bakterii, fauny glebowej. Jednym z zabiegów agrotechnicznych pozwalającym na prawidłowe funkcjonowanie gleby, jako środowiska heterogenicznego, jest jej wapnowanie.

Przez wapnowanie rozumie się wnoszenie do gleby związków wapnia w celu zobojętnienia jej kwasowości oraz usunięcia z roztworu glebowego wolnych jonów glinu. Wyróżnia się kwasowość czynną / aktualną / wynikającą ze stężenia jonów H+ w roztworze glebowym oraz potencjalną, która obejmuje również jony H+ znajdujące się w kompleksie sorbcyjnym gleby. W praktyce, z uwagi na niskie zawartości jonów H+ w roztworze glebowym, odczyn gleby wyrażamy w wartości pH – ujemnym logarytmie stężenia jonów H+

 

Potrzeby wapnowania, każdorazowo powinny być określane w oparciu o aktualny odczyn gleby, jej rodzaj, skład mechaniczny oraz rodzaj uprawianych roślin i ich następstwo. Przyjęto bowiem zasadę, że nie koniecznie wymagają wapnowania gleby lekkie o   pHw 5,5, gleby średnie o pHw 6,0, gleby ciężkie o pHw = 7,0, o ile nie uprawiamy roślin wymagających odczynu zasadowego lub zbliżonego do zasadowego. Ustalając dawkę nawozu wapniowego należy brać pod uwagę nie tylko pH gleby ale również stopnień wysycenia jonami H+ koloidów glebowych, rodzaj gleby oraz zawartość części spławialnych. Dotyczy to w szczególności gleb o wysokiej zawartości frakcji ilastych, których pH należy utrzymywać powyżej 6,5. Wapnowanie ma na celu nie tylko optymalizację  odczynu gleby, ale zwiększa również stopień jej wysycenia kationem Ca+.

Jon wapnia dzięki swym właściwościom koagulującym wraz z minerałami ilastymi przyczynia się do tworzenia trwałych agregatów glebowych, a tym samy do poprawy jej struktury. Gleba o odpowiedniej strukturze posiada większą zdolność magazynowania wody oraz utrzymywania odpowiedniej ilości powietrza. Wpływa to na poprawę intensywności procesów biologicznych, a w szczególności dotyczy bakterii wiążących azot atmosferyczny, takich jak Azotobacter oraz bakterii z rodzaju  Rhizobium, żyjących w symbiozie z roślinami motylkowymi. Ponadto ma wpływ na mikrobiologicznie przemiany azotu w glebie – proces nitryfikacji i amonifikacji. Jest ważnym elementem zarządzania nawożeniem azotem, zwłaszcza dotyczy to jego form – amonowej i azotanowej. Pobieranie jon amonowego najintensywniej przebiega w środowisku obojętnym i maleje wraz ze spadkiem pH.  Odwrotna zależność występuje w przypadku jonu azotanowego. Intensywność pobierania tej formy azotu wzrasta wraz ze spadkiem pH.

Utrzymywanie optymalnego odczynu, dla danego rodzaju gleby, pozwala na ograniczenie strat azotu w formie gazowej, ze stosowanych pogłównie nawozów azotowych. Przy stosowaniu form amonowych na glebach o wysokim pH, z alkalicznymi włącznie, ulatniają się do atmosfery znaczne ilości amoniaku. Na takich glebach należy zatem unikać stosowania nawozów azotowych typu amonowego. W przypadku gleb alkalicznych zależność ta dotyczy również mocznika stosowanego pogłównie.

 

Nasze artykuły

01

Diagnostyka bydła w gospodarstwach rolnych

Intensyfikacja produkcji mleka: wyzwanie dla gospodarstw i nowe podejście do krowy wysokowydajnej.

Więcej

02

Mleko A2A2 - Przyszłość producentów mleka?

Mleko krowie: klucz do zdrowia, źródło wapnia, białka, witamin. Essential dla dzieci.

Więcej