Diagnostyka bydła w gospodarstwach rolnych
Intensyfikacja produkcji mleka: wyzwanie dla gospodarstw i nowe podejście do krowy wysokowydajnej.
Postępująca intensyfikacja produkcji mleka, będąca wynikiem stosowania nowoczesnych rozwiązań o charakterze technicznym, technologicznym i organizacyjnym, stawia przed właścicielami gospodarstw nowe wyzwania.
Tym nowym wyzwaniem jest również zmiana psychologicznego podejścia do krowy wysokowydajnej. Należy bowiem zadać pytanie: Czy krowa wysokowydajna to krowa problematyczna? Odpowiedź brzmi: nie. Jest to jedynie krowa wymagająca. Wymaga zapewnienia równowagi wewnętrznej oraz wnikliwego poznania ewentualnych czynników ją zaburzających. Celowi temu służą między innymi badania diagnostyczne krwi. Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie krwi obejmujące obszar krwinek białych /leukocyty/, obszar krwinek czerwonych /erytrocyty/ oraz płytki krwi /trombocyty/, dające ogólny obraz równowagi wewnętrznej organizmu krowy. Odgrywa swoistą rolę w profilaktyce jak i diagnostyce wielu chorób. Obraz białych krwinek, będących postawą układu odpornościowego, jest źródłem informacji w zakresie infekcji o charakterze wirusowym, bakteryjnym, chorób pasożytniczych oraz ekspozycji organizmu krowy na działanie mykotoksyn.
Obraz czerwonych krwinek pozwala na określenie zaopatrzenia organizmu w tlen, wodę - zwłaszcza jej jakość, gospodarkę żelazem. Ostatnim, elementem morfologii krwi jest ocena liczby trombocytów. Nieprawidłowa ich liczba może wskazywać na różne stany chorobowe, w tym: przewlekłe stany zapalne wątroby, niewydolność nerek, jak i niedobór kwasu foliowego. Na podstawie wyników morfologii krwi można rozpoznać konkretne czynniki zaburzające organizm krowy. Dają również możliwość rozszerzenia diagnostyki o kolejne, kierunkowe badania. Należą do nich specjalistyczne badania parametrów biochemicznych, odzwierciedlających stan funkcjonowania danego narządu. Pozwalają na diagnozowanie zaburzeń metabolicznych krów. W metodologii laboratoryjnej nazywane są profilami. Zaliczamy do nich profil wątrobowy, nerkowy, sercowy, lipidowy oraz kostny.
Wyników badań krwi nie należy wyłącznie rozpatrywać z płaszczyzny stanu zdrowotnego krów. Powinny zostać włączone do procesu zarządzania produkcją pasz. Dotyczy to zwłaszcza następstwa roślin, nawożenia mineralnego, a w szczególności organicznego, stosowania pestycydów, doboru odmian.
Ponadto dają obraz jakości skarmianych kiszonek. Namnażające się w kiszonkach bakterie o zakłóconym procesie fermentacji, zaburzając funkcjonowanie wątroby, stanowią poważne zagrożenie zdrowotne dla krów, z nagłymi padnięciami włącznie.
Należy pokreślić, że im więcej działań o charakterze diagnostycznym i profilaktycznym, a zwłaszcza realizowanie programów szczepień profilaktycznych, tym więcej zdrowych krów. Daje to nie tylko zadowolenie i satysfakcję z tytułu posiadania zdrowego stada, ale wpływa bezpośrednio na poprawę wyniku finansowego produkcji mleka. Ma również kolosalny, a właściwie najważniejszy wpływ, na jakość produkowanego mleka. I tu dochodzimy do głównego odbiorcy mleka i jego przetworów, o którym nie raz się zapomina. Jest nim Homo sapiens sapiens, czyli my.
Mleko A2A2 - Przyszłość producentów mleka?
Mleko krowie: klucz do zdrowia, źródło wapnia, białka, witamin. Essential dla dzieci.
Diagnostyka bydła w gospodarstwach rolnych
Intensyfikacja produkcji mleka: wyzwanie dla gospodarstw i nowe podejście do krowy wysokowydajnej.